Languages : TurkishRussianPersian
شماره تماس : ۳۲۲۰۱۷۱۲-۰۳۱

دانستنی های ترالی های بیمارستانی

///دانستنی های ترالی های بیمارستانی

دانستنی های ترالی های بیمارستانی

به این مقاله رای دهید

ترالی های بیمارستانی

پس از پیاده سازی و اجرای قانون ارتقا سطح کیفی و کمی تجهیزات تاسیساتی مراکز درمانی با عنوان خدمات هتلینگ بیمارستانی ، انواع مختلفی از تجهیزات استیل بیمارستانی از قبیل  سینک بیمارستانی ، پایه سرم و تخت معاینه و تجهیزات استیل اتاق عمل و … به مراکز بهداشتی و درمانی در سرتا سر کشور اضافه شد.

یکی از انواع مهم تجهیزات بیمارستانی که بسیار پرکاربرد و هم چنین جهت بهبود اوضاع و شرایط بیماران بسیار حیاتی میباشد ترالی نام دارد. ترالی از انواع تجهیزات بیمارستانی میباشد که کاربردی دو جهته دارد.

مهم ترین کاربرد و مزایای ترالی :

مجهز کردن مراکز درمانی به تجهیزات بیمارستانی از قبیل ترالی، علاوه بر آن که باعث رفاه حال بیماران میشود، باعث تسریع و بهبود درعملکرد پرستاران و پرسنل مراکز درمانی نیزمیشود، چرا که پرستاران با بهره مندی از ترالی به راحتی میتوانند به مجموعه ی کاملی از مهم ترین داروهای حیاتی و اورژانسی بیماران دسترسی داشته باشند و این عمرمهم درسرعت کار پرستاران و احیای بیماران درشرایط اورژانسی بسیار مهم میباشد. در ادامه با تعریف و تشریح انواع ترالی و کاربردهای مهم آن در خدمت شما هستیم.

ترالی احیا

ترالی احیا یک واحد متحرک برای احیای قلبی ریوی است که با تمام داروها حیاتی و ملزومات مورد نیاز تیم اورژانس در زمان احیا از قبل تجهیز و طراحی شده است این واحد متحرک در محل های استراتژیک بیمارستان یا اورژانس قرار گرفته و قادر است در زمان توقف عمل قلب وریه به سهولت بربالین بیمار آورده شده و مورد استفاده قرارگیرد. انواع مختلف ترالی دارو طبقات مختلفی هستند که در هر طبقه باید داروهای مخصوص به شرح زیر قرار بگیرند.

داروهای طبقات ترالی:

طبقه اول ترالی :

در طبقه اول ترالی انواع آمپول های مورد نیاز و ضروری باید قرار گیرد.که لیست آمپول ها و موارد مصرف آن به شرح زیر میباشد.

آمپول آتروپین (Atropine):

آتروپین هنوز عمده ترین دارو برای درمان برادی آریتمی است. این دارو با مسدود کردن اثرات استیل کولین بر گره های سینوسی ـ دهلیزی و دهلیزی ـ‌ بطنی، سرعت انتقال آنها را تسریع می کند.

آتروپین سرعت تخلیه الکتریکی گره سینوسی را نیز افزایش و زمان عدم پاسخ دهی گره دهلیزی ـ بطنی را کاهش می‌دهد. این تغییرات باعث افزایش سرعت ضربان قلب (دهلیزی و بطنی) می‌شود.

موارد مصرف : در آسیستول و PEA طبق پروتکل ۲۰۱۰توصیه نمی شود در برادیکاردی با میزان ضربان کمتر از ۶۰ – درمان برایکاردی علامت دار – مسمومیت با ارگانوفسفات ها

مقدار و طریقه مصرف : در ایست قلبی۱ mg  به صورتIV/IO   هر ۵-۳ دقیقه تا سقف ۳ mg داده می¬شود، در برایکاردی علامت دار ۰٫۵ mg و در صورت نیاز تا سقف mg/kg 04/0 داده می شود .

آمپول اپی نفرین (Epinephrine):

اپی نفرین یک داروی مقلد سمپاتیک است آمپول اپی نفرین در موارد زیر مصرف میشود.

مواد مصرف:  در ایست قلبی ناشی آسیستول – PEA- در فیبرلاسیون بطنی و تاکیکاری بدون نبض که به شوک و CPR جواب نداده‌اند – در برایکاری علامت دار به صورت انفوزیون -درمان شوک آنافیلاکسی به صورت تزریق عضلانی و وریدی از محلول ۱۰۰۰/۱

آمپول کلسیم کلراید (Calcium chloride):

موارد مصرف:  در مسمومیت با CCB (داروهای مسدود کننده کانال کلسیم)  – هیپوکلسمی – هیپرکالمی

ویال لیدوکائین (Lidocaine)::

موارد مصرف: درمان VF و VT بدون نبض – درمان VT ضربان دار و انواع SVT

آمپول ایندرال (inderal):

موارد مصرف: تاکیکاردی با کمپلکس باریک ناشی از reentry که با تحریک واگ و آدنوزین کنترل نمی¬شود ، کنترل ریت قلبی در حضور فیبریلاسیون دهلیزی و فلاتر دهلیزی (Af/AF)

آمپول آمیودارون (Amiodarone):

آمیودارون با اثر مستقیم بر بافت‌ها، بدون تأثیر بارز بر پتانسیل غشاء، طول مدت پتانسیل عمل و دوره تحریک ‌ناپذیری را در تمام بافت‌های قلب طولانی می‌کند.

ترالی

آمپول دوپامین:

داروی ﻣﺤﺮک ﺳﻤﭙﺎﺗﻴﻚ وﻣﺤﺮک ﻫﺎی دوپامین، آلفا و بتا است و ترشح نوراپی نفرین را در بدن افزایش میدهد.

موارد مصرف:

در هایپوتانسیون شدید و در غیاب هیپوولمی (دوپامین کار میوکارد را بدون افزایش جریان خون کرونر افزایشش میدهد که این باعث افزایش تقاضای O² و در نتیجه ایسکمی میوکارد ایجاد میگردد)

فشار خون کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه، الیگوری، کاهش فشار خون همراه با برادیکاردی علامت دار و پس از CPR جهت حفظ گردش خون مغز موثر است.

قطع ناگهانی باعث هیپوتانسیون شدید میشود.

آمپول دوبوتامین (Dobutamine):

موارد مصرف: در بیماران با احتقان ریوی و کاهش CO (برون ده قلبی) و در هایپوتانسیون.

مقدار مصرف: ۲-۲۰ میکروگرم/kg/دقیقه

آمپول نیتروگلیسرین Nitroglycerin TNG))

از دسته داروهای گشاد کننده عروق میباشد، نیاز عضله قلب را به اکسیژن کاهش میدهد، در مصرف داخل وریدی اتساع عروق محیطی را ایجاد میکند.

موارد مصرف نیتروگلیسرین: نارﺳﺎﻳﻲ اﺣﺘﻘﺎﻧﻲ ﻗﻠﺐ ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ اﻧﻔﺎرﻛﺘﻮس ﻣﻴﻮﻛﺎرد،درمان آنژین صدری، کنترل هایپرتانسیون حین عمل جراحی.

آمپول وراپامیل  (verapamil):

موارد مصرف وراپامیل:

ضد آنژین-ضد فشار خون

داروی انتخابی موثر بر AV

آمپول فوروزماید یا لازیکس (Furosemide – Lasix):

فوروزماید به عنوان دیورتیک شدیدالاثر دفع سدیم، کلر و پتاسیم را با اثر بر قوس هنله افزایش میدهد.

موارد مصرف:

در هایپرتانسیون ناشی از افزایش مایعات، ادم ریوی و محیطی، نارسایی حاد کلیه و سندروم نفروتیک.

آمپول هیدرولازین  (Hydralazine):

این دارو موجب کاهش مقاومت محیطی می‌گردد و همچنین موجب افزایش سیستمیک و کاهش بار قلب می‌شود.

تا به این جای کار لیست مهمی از آمپول های ترالی دارو برای شما عنوان شد و سایر آمپول ها همانند آمپول هپارین، آمپول هیدروکورتیزون، دگزامتازون، آمپول آمینوفیلین، آمپول دیازپام، ویال بیکربنات سدیم، آمپول دیلانتین

آمپول فنوباربیتال، آب مقطر، ویال کلرور سدیم، ویال گلوکز ۲۰ و ۵۰ درصد، اسپری لیدوکاوئین، میباشد.

 

طبقه دوم ترالی :

در طبقه ی دوم ترالی خانواده ی دیگری از داروها از قبیل سرنگ ها ،لوله های آزمایش،باندهای دیجیتال،باندها،گازها،و دستکش ها قرار میگیرد.

طبقه سوم ترالی

در طبقه سوم ترالی چسب ها و سرم ها قرار میگیرند.که به شرح زیر میباشد.

آنژیوکت سبز ، صورتی و آبی از هر کدام ۳ عدد ،خاکستری و نارنجی هر کدام ۱ عدد , سه راهی آنژیوکت ۲ عدد

– اسکالپ وین سفید ، آبی و سبز از هر کدام ۳ عدد

– چسب معمولی و ضد حساسیت از هرکدام ۱ حلقه

– ست سرم ۵ عدد + ست خون و میکروست ۱ عدد

– سرم نمکی یا رینگر یک عدد – سرم قندی ۵%  ۱ عدد + سرم شستشو ۱ عدد

طبقه چهارم ترالی :

در طبقه چهارم ترالی لارنگوسکوپ،لوله تراشه ها،پنس ها،سوند ها،پانسمان ها،بتادین،گوشی،چراغ قهوه قرار میگیرد. شما میتوانید تمامی اطلاعات در خصوص انواع ترالی ها همانند ترالی دارو،ترالی اورژانس،و سایر ترالی ها را در قسمت ترالی ها مشاهده نمایید.

2017-12-14T09:56:16+00:00 سپتامبر 13th, 2017|مقالات|