منظور از اتاق کار کثیف بیمارستان چیست؟ این اتاق از عناصر مهم در بخش مراقبت ویژه کنترل عفونت در بیمارستان‌ها است.بعد از استفاده‌ی پرسنل از تجهیزات و لوازم پزشکی برای بیمار، آن‌ها را به اتاق کار کثیف ارسال می‌نمایند.منظور از فرستان تجهیزات و آیتم‌های استفاده شده به این بخش، تمیز و ضدعفونی کردن آن‌ و با از بین بردن کلی می‌باشد.

اتاق کار کثیف بخش اساسی در روند مراقبت‌های بیمارستانی

اتاق کار کثیف و اتاق کار تمیز جزء ‌بخش‌های بیمارستانی هستند که ممکن است ظاهری پر زرق و برق نداشته باشند و غیرمعمول به نظر برسند ولی به طور کل دارای عملکرد مهم و تاثیرگذاری در کنترل عفونت می‌باشند.

هنگامی که بیماران با وسایل و تجهیزات پزشکی در تماس باشند، این تجهیزات به عنوان منبع عفونت شناخته می‌شوند که باید دور ریخته یا تمیز شوند. در چنین زمانی این بخش به‌عنوان پوششی برای جلوگیری از گسترش عفونت در سایر بخش‌های بیمارستان عمل می‌نماید.

در واقع یک گردش کار بین ایستگاه‌های مختلف اعم از اتاق معاینه، بخش جراحی و… ایجاد می‌شود.اتاق تمیز و کثیف این اطمینان را حاصل می‌کنند که آلودگی و عفونت بین مناطق و بخش‌های مختلف که از تجهیزات پزشکی استفاده می‌کنند منتقل نشوند.

اتاق کار کثیف

استفاده از اتاق کار کثیف

ممکن است این سوال پیش بیاید که با وجود الزاماتی که برای تمیز بودن بیمارستان‌ها وجود دارد چه نیازی به اتاق کار کثیف وجود دارد.منظور از کثیف، یک آشفتگی قابل مشاهده نیست بلکه به این معنی است که بعد از استفاده‌ی بیماران از تجهیزات بیمارستانی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، این اقلام به اتاق کثیف منتقل می‌شوند. در واقع این بخش برای جمع‌آوری و نگهداری از زایئات استفاده می‌شود.اگر این قبیل از اقلام بیمارستانی به‌درستی مدیریت نشوند ممکن است فاجعه و خطر جدی اتفاق بیافتد.

این اتاق به گونه‌ای طراحی شده است که اجازه‌ی انتشار عفونت را نمی‌دهد.ماشین‌آلاتی که در این اتاق استفاده می‌شوند مانند دستگاه‌های ضدعفونی کننده و شستشوی رختخواب و … از فناوری‌های پیشرفته کنترل عفونت بدون دخالت دست و چرخه‌‎های ضدعفونی خودکار برای اطمینان هرچه بیشتر از جلوگیری از گسترش عفونت برخوردار هستند.می‌توان اظهار کرد اتاق کار کثیف در واقع یک اتاق بسیار تمیز و ضدعفونی شده ‌می‌باشد.

به طور کل می‌توان گفت از این اتاق برای موارد زیر استفاده می‌شود :

  • تمیز کردن، ضدعفونی کردن و ذخیره‌سازی تجهیزات پزشکی
  • دفع مواد زائد بالینی،ملافه‌های کثیف، نمونه‌های مربوط به بیماران و سایر ضایعات
  • ذخیره‌ی وسایل استریل مانند پانسمان زخم، ملافه‌ها، لوازم و تجهیزات بلااستفاده غذا و نوشیدنی، وسایلی که از قبل تمیز و ضدعفونی شده‌اند مانند صابون، محصولات مراقبت از دهان، لوسیون‌ها و …

آیا نیازی به قفل کردن اتاق کار کثیف هست یا خیر؟ اتاق‌های ابزار و تجهیزات براساس استاندارد NFPA، استاندارد CMS نباید قفل شوند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *