در حال حاضر انواع واکسن کویید 19 به بازار جهانی عرضه شده است و شایعات گوناگونی در ارتباط با واکسینه شدن یا نشدن افراد وجود دارد. بر اساس گفته دکتر پوروی پاریخ، متخصص آلرژی و پزشک محقق در آزمایشگاه‌های بالینی واکسن کرونا :” ما در معرض بیماری همه‌گیر کرونا که تهدید کننده زندگی همه افراد است قرار داریم و هیچ دفاعی نداریم. بنابراین همه مردم باید واکسینه شوند. موارد بسیار کمی وجود دارد که می‌توان بر مبنای آن استدلال کرد که برخی افراد نباید واکسینه شوند.” بنابراین با توجه به تحقیقات انجام شده در این مطلب رادطب اخبار و اطلاعات واکسیناسیون را با شما در میان می‌گذاریم.

افرادی که بطور کلی به واکسن انواع واکسن کویید 19 آلرژی دارند!

سازمان و غذای داروی آمریکا تنها یک گروه از افراد از واسیناسیون در برابر ابتلا به کرونا منع کرده است: افرادی که سابقه آلرژی به مواد تشکیل دهنده واکسن‌ها دارند نباید واکسینه شوند. تیم پزشکی نیز موظف است در زمان انجام واکسیناسیون تمامای اممکانات لازم را در اختیار داشته باشند تا در صورت مشاهده هر نوع علائم آلرژیک بلافاصله اقدامات لازم را انجام نمایند.

براساس دستورالعمل‌های ارائه شده در آمریکا و بریتانیا، افرادی که سابقه آلرژیک به واکسن‌ها را داشته‌اند باید به مدت 30 دقیقه پس از تزریق واکسن کرونا زیر نظر پزشک قرار گیرند. این مدت زمان برای افرادی که سابقه آلرژی به واکسن ندارند را 15 دقیقه اعلام کرده‌اند.

افرادی که آلرژی‌های دیگر از جمله آلرژی به مواد غذایی دارند، مشکلی در برابر منع واکسن نداشته و می‌توانند واکسینه شوند.

زنان باردار و شیرده واکسینه شوند یا خیر؟

براساس گفته دکتر پیتر مارکس، مدیر کل ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک سازمان غذا و داروی آمریکا، از آنجایی که تا به اطلاعات کافی در ارتباط با ایمنی واکسن کرونا برای زنان باردار اعلام نشده است، تصمیم‌گیری در ارتباط با واکسینه شدن یا نشدن با این واکسن برعهده خود فرد باردار می‌باشد.

کالج متخصصین زنان باردار در آمریکا نیز توصیه کرده است که واکسن کویید 19 نیابد از زنان بارداری که دارای معیارهای واکسیناسیون هستند، دریغ شود. همچنین تصور نمی‌شود که واسینه شدن زنان شیرده خطری برای نوزاد آنها داشته باشد.

واکسن کویید 19 برای افراد با نقص در سیستم ایمنی بدن

برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و با به دلیل بیماری‌هایی همچون سرطان تحت درمان قرار دارند، احتمالا واکسن کرونا گزینه مناسبی می باشد. با این وجود تصمیم در ارتباط با این موضوع نیز باید برعهده خود فرد باشد.

واکسن کرونا برای افرادی که یکبار به کرونا مبتلا شده اند!

آخرین مرحله از آزمایشات بالینی واکسن کرونا نشان داد، افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده بودند و این واکسن را دریافت کرده‌اند، این واکسن از آنها در برابر ابتلای مجدد به نوع شدید اینم بیماری محافظت خواهد کرد.

استفاده از واکسن کویید 19 برای نوجوانان

نوجوانان 16 و 17 ساله در صورت رضایت والدین می‌توانند از واکسن کرونا استفاده کنند. براساس تحقیقات بالینی انجام شده روی تعدادی از نوجوانان 16 و 17 ساله که تاکنون واکسن دریافت کرده‌اند هیچ مشکلی را در بدن آنها نشان نداده است.

آیا واکسن کرونا بی خطر است؟

برای تایید بی خطر بودن این واکسن تاکنون آزمایشات بالینی متعددی انجام شده است. در ابتدا آزمایشات واکسن در آزمایشگاه روی سلول‌ها و حیوانات تست شده است. پس از آنکه مطالعات ثابت کرد که واکسن هیچ خطری ندارد، در مرحله بعد روی افراد داوطلب تست می‌شود.

در مرحله آزمایش روی داوطلبان، واکسن روی جمعیت بزرگی از انسان‌ها تست می‌شود تا از تاثیر و ایمنی آن اطمینان حاصل گردد.

واکسن دقیقا در بدن چه کاری در بدن انجام می‌دهد؟

واکسن‌ کرونا سلول‌های انسانی را تغییر نمی‌دهد، بلکه تنها دستوراتی برای ایجاد ایمنی در برابر کویید 19 در بدن ارسال می‌کند.

در برخی از انواع واکسن کرونا نظیر واکسن آکسفورد از ویروس بی خطر استفاده شده است که شباهت بالایی به ویروس همه‌گیر دارد. برخی از واکسن‌ها نیز دارای موادی نظیر آلومینیوم هستند که موجب پایداری یا تاثیر بیشتر بر بدن انسان می‌شوند.

آیا واکسن‌ها به بیماری منجر می‌شوند؟

خیر، هیچ مدرکی دال بر اینکه ثابت کند دُز کم تزریق واکسن موجب ابتلا به کویید 19 می‌شود، وجود ندارد. واکسن‌ها نه تنها به شما بیماری نمی‌دهند، بلکه با کمک به سیستم ایمنی بدن شما موجب شناسایی عفونت موجوددر بدن و مبارزه با آن می‌شوند. بدن برخی افراد پس از دریافت واکسن علائم خفیفی همچون

  • درد عضلانی
  • یا افزایش دما

نشان می‌دهند که این علائم بیماری نیستند و تنها پاسخ بدن به واکسن می‌باشند.

واکسینه بشویم یا خیر؟

براساس شواهد علمی موجود استفاده از واکسن کرونا بهترین راه تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر عفونت‌های شدید می‌باشد. به علاوه به نظر می‌رسد واکسن کرونا از ابتلای افراد به نوع شدید این بیماری جلوگیری می‌کند و می‌تواند جان آنها را نجات دهد. همچنین هرآنچه باید در ارتباط واکسن کرونا بدانید را در یک مقاله مجزا بطور کامل بررسی نموده‌ایم که با مطالعه آن می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
واحد فروش ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می‌باشد.
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟